Chata Školačka leží v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, přímo pod Bukovou horou. V okolí je celá řada turistických tras a cyklotras, výletních cílů, zejména rozhleden a výškových bodů.
Nejbližším lyžařským střediskem je Tanvaldský Špičák ( 540-800 m.n.m.) , jedno z nejvýznamnějších středisek zimních sportů v ČR a největší lyžařské centrum Jizerských hor. Jeho sjezdové tratě jsou všech stupňů obtížnosti a jsou vhodné pro všechny lyžaře. Areál disponuje 6 vleky a 4-sedačkovou lanovkou, pro nejmenší lyžaře je vybaven pohyblivým kobercem SUNKID. Sjezdovky se kompletně uměle zasněžují. V areálu je k dispozici půjčovna, ski servis i lyžařská škola.
Tanvaldský Špičák je propojen s dalšími blízkými ski areály Severák a Bedřichov společným skipasem a skibusem, který jezdí mezi areály 3x denně.
Ski areály Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov nabízí v rámci Jizerských hor celkem 18km sjezdovek, 21 lyžařských vleků, 1 lanovou dráhu a 3 pohyblivé koberce.
Další lyžařské možnosti v dosahu:
: Paseky nad Jizerou 20 km
: Harrachov 22 km
: Rokytnice nad Jizerou 25 km

Doporučujeme též soukromý vlek Filip ve Smržovce (http://www.lvfilip.cz/) nebo Ski areál Světlý vrch s každodenním nočním lyžováním (http://www.svetlyvrch.cz/).

Pro běžkaře je k dispozici více jak 180 km tratí Jizerské Magistrály – nejbližší nástup v Horním Maxově (cca 5 km) http://www.jizerskaops.cz/jizerska-magistrala/

V Jizerských horách naleznete nejunikátnější soustavu kamenných a železných rozhleden s fantastickým výhledem po okolí. Nejblíže k Chatě Školačka je zajímavá rozhledna Nisanka (http://www.rozhledna-nisanka.cz/ ), dále pak kamenná rozhledna z r. 1912 Bramberk (http://www.bramberk.cz/).
Další rozhledny v okolí: Slovanka, Královka, Černá studnice, Štěpánka a další
Mezi atraktivní výletní cíle patří též řada vodopádů na místních říčkách, nejatraktivnější jsou bezesporu Vodopády Jedlová, vodopády na Černé Desné, vodopády na Bílé Desné a další.
Na říčce Bílá Desná leží též velmi vyhledávaný turistický cíl tzv. Protržená přehrada, zbytky původní přehrady, jejíž protržení v roce 1916 způsobilo velkou tragédii nejen v Desné, ale postihlo celé Tanvaldsko.

Koupání:
Koupaliště v Lučanech nad Nisou
Vodní nádrž Mšeno v Jablonci nad Nisou
Aquapark v Jablonci nad Nisou (http://www.bazenjbc.cz/)
Městský bazén Liberec (http://bazen-info.cz/)
Aquapark Babylon v Liberci (http://www.babylon.cz/)

S dětmi:
ZOO a Botanická zahrada Liberec
IQ park a Lunapark v Babylonu Liberec
Muzeum panenek Smržovka
Muzeum výroby hraček Albrechtice v Jiz. Horách (http://www.detoa.cz/)
Kozí farma Pěnčín (http://www.kozifarmapencin.cz/)
Muzeum hraček Jablonec nad Nisou (http://www.muzeum-hracek-jablonec.cz/)

Další sportovní aktivity:
Tenisové kurty v Albrechticích v Jiz. Horách
Městská hala Jablonec nad Nisou (4 kurty na sálovou kopanou, košíkovou, badminton…, boxerský sál, gymnastická tělocvična, posilovna, sauna ad.)
Městský zimní stadion Jablonec nad Nisou (veřejné bruslení)
Squash, indoor golf, tenisová hala, badmintonové kurty ad. Ve sport centru Břízky Jablonec nad Nisou